Veszprémben a Művészetek Háza kiállítása a „Teremtő eldöntetlenség/balatoni elégia” Szabados Árpád utolsó képciklusát mutatja be a Csikász Galériában.
Szabados Árpád (1944-2017)
Teremtő eldöntetlenség / balatoni elégia
Bevezető:Hegyeshalmi László igazgató, a kiállítás kurátora
A tárlatot megnyitja: Géczi János író
Köszönjük Szabados Árpád családjának támogatását, hogy a művek kölcsönzésével hozzájárultak a kiállítás megvalósításához.
Szabados Árpád Munkácsy-díjas festő- és grafikusművész rendkívül gazdag és sokrétegű művészetét tárta a közönség elé „Lét-közeli” művészet címmel szülővárosában, Szegeden a REÖK kiállítása az év első felében. Nátyi Róbert és Sinkó István kurátorok a teljes életműből válogatva állították össze a kiállítást.
Veszprémben a Művészetek Háza kiállítása a „Teremtő eldöntetlenség/balatoni elégia” Szabados Árpád utolsó képciklusát mutatja be. Most látható először a teljes műegyüttes.
Szabados Árpád feleségével és kisfiával 2014-ben egy hónapot, 2015-ben a teljes nyarat Balatonszepezden töltötte. Ekkor festette meg azt a képciklust, amit „balatoni elégia” címen mutatunk be. A rendkívüli érzékenységgel megfestett művek megidézik Egry Józsefet, az olasz Giorgo Morandit, a balatoni fényeket, hétköznapi tárgyakat, tárgyegyütteseket.
Felfedezhetünk Szabados Árpád teljes életművében megjelenő és visszatérő motívumokat.
A megfestett terek egyszerre mutatják a kint és bent világát, a létezés elementáris nagyszerűségét, szépségét, egyszeri és megismételhetetlen csodáját.
Szabados Árpád 1944-ben Szegeden született. A Képzőművészeti Főiskolán végzett 1968-ban. 1969-1974 vezető tanár az ELTE Apáczai Cs. J. Gyakorlóiskolájában. 1970-84 a Magyar Nemzeti Galéria GYIK Műhelyének alapítója, vezetője. 1975-1990 a Mozgó Világ képzőművészeti szerkesztője. Képzőművészeti műsor sorozatai a Magyar Televízióban: (Varázsolló, Játék a GYIK Műhelyben, 7 színvilág.) 1984-től tanított a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. 1991-től tanszékvezető egyetemi tanár. Nevéhez fűződik az egyetem oktatási rendjének és a Doktori Iskola programjának kidolgozása. 1995-2002 rektor, 1995-1997 a Művészeti Egyetemek Rektori Székének elnöke. 1996-2000 a Felsőoktatási Tudományos Tanács tagja. A festő osztályt és az Egyetem Doktori Iskoláját vezette 2009-ig. 2010 Professor Emeritus. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem óraadó tanára 2014-ig. 2013-tól a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja és a MAB Művészeti Bizottságának a tagja. Munkácsy-díjas, Érdemes Művész, az Indiana Egyetem tiszteletbeli professzora. 2016 Rektor Emeritus. Közel kilencven egyéni kiállítása volt és háromszáz nemzetközi és hazai kiállításon vett részt. Több mint harminc szakmai díjat nyert. Többek között: Festészeti Fődíj, Nemzetközi Képzőművészeti Biennálé, Ankara. Grand Prix, Nemzetközi Rajz Biennálé, Ljubljana. Kritikusok Díja, Nemzetközi Grafikai Biennálé, Krakkó. Festészeti I. díj, Nemzetközi Festészeti Biennálé, Kassa. Ezüstérem Nemzetközi Grafikai Biennálé, Norvégia. Nagy Díj, Országos Grafikai Biennálé, Miskolc. Nagy Díj (kétszer) és Szalay Lajos Díj Országos Rajz Biennálé, Salgótarján. Magyar Grafikusművészek Szövetségének és a Magyar Grafikáért Alapítványának díja, Nemzetközi Grafikai Biennálé, Győr. Festészeti Életműdíj, E.E.M. Legutóbb: Gyarmati Tihamér Díj.
2017-ben hunyt el Budapesten.
A kiállítás megtekinthető 2020. 09. 05-ig.
naponta 10-18 óráig, szünnap: vasárnap
+36 88 425 205; arthouseweb.hu; arthouse@arthouseweb.hu
kiállítás kiállítás megnyitó