2017.01.16. - 2017.02.03.
Agóra Veszprém
Falak, jelek, sorsok - A magyar zsidók deportálása Auschwitzba

Holokauszt nemzetközi emléknapja (január 27.) alkalmából A Holokauszt Emlékközpont vándorkiállítása

1944 tavaszán és nyarán, Magyarországon zajlott le a holokauszt történetének leggyorsabb ütemű és legnagyobb méretű akciója. Hetekkel az ország német megszállása után, április 16-án megkezdték a vidéken élő zsidók gettókba zárását, majd május 14-étől megindultak a tömeges deportálások. 1944. július 9-éig - mindössze nyolc hét leforgása alatt - 437.000 magyar zsidót hurcoltak el marhavagonokba zsúfolva a megszállt lengyel területen létesített koncentrációs táborba, Auschwitz-Birkenauba. Többségüket órákkal az érkezés után a gázkamrákban megölték.

A vándorkiállítás létrehozásával az Emlékközpont célja, hogy a középiskolás diákok, tanáraik és a téma iránt érdeklődők megismerhessék a magyar történelem egyik legtragikusabb eseménysorát, a vidéki zsidó közösségek 1944 tavaszán és nyarán történt elpusztítását. A tárlat hangsúlyozottan kívánja kiemelni a magyarországi holokauszt világtörténelmi jelentőségét, a magyar államapparátus aktív részvételét a folyamatban, a deportálások logisztikai szervezettségét és intenzitását, a vidéki zsidóság teljes kiirtásának megdöbbentő tényét.
Helyszín: előcsarnok

A program a TIOP 1.2.1 /A-12/1 – 2013-0001 - AGÓRA VESZPRÉM elnevezésű, az Európai Unió támogatásával megvalósuló pályázat fenntarthatóságának részét képezi.

Kezdés:  10:00
Belépő:  
Helyszín:  Veszprém Agóra

kiállítás