56 könnycsepp Női sorsok az 1956-os forradalom és szabadságharc napjaiban és a megtorlás éveiben
56 könnycsepp
Női sorsok az 1956-os forradalom és szabadságharc napjaiban és a megtorlás éveiben
2017. március 8., szerda 16.30
Laczkó Dezső Múzeum, Veszprém Erzsébet sétány 1.
2017. március 8-án 16.30 órakor nyitja meg új időszaki vándor kiállítását a Laczkó Dezső Múzeum, 56 könnycsepp, Női sorsok az 1956-os forradalom és szabadságharc napjaiban és a megtorlás éveiben címmel. A Nemzetközi Nőnap alkalmából tisztelegve a 20. századi magyar történelem kiemelkedő női alakjai előtt. A kiállítás a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum vándorkiállítása.
A Laczkó Dezső Múzeum újonnan nyíló kiállításának előzménye a 2016. december 6-án megnyílt „Büszke nők Veszprémben” – a veszprémi Várbörtön 1956-os eseményekről szóló tárlat-együttesének legújabb kiállítása. Mely szintén a kiemelkedő női szerepvállalásnak az 1956. december 6-i Veszprémben lezajlott néma nőtüntetésnek állít méltó emléket.
A kiállítás bemutatása:
A visszaemlékezések, történeti kiadványok, sokszor csak a december 4-i nőtüntetés leírásában emlékeznek meg a nők szerepéről a forradalomban. Holott a nők is csatlakoztak a forradalomhoz, sebesülteket ápoltak, röpcédulát gyártottak, konyhán segítettek, nemegyszer részesei voltak a harcoknak és a forradalom leverésének következményei is ugyanúgy befolyásolta életüket. Kiállításunk az „56 könnycsepp” - Női sorsok az 1956-os forradalom és szabadságharc napjaiban és a megtorlás éveiben 28 hölgynek az életútján keresztül mutatja be, hogyan is hatottak a nők az 1956-os forradalomra és hogyan hatott a forradalom az ő életükre.
A rövid életrajzokból kiderül, hogy a bemutatott hölgyek egy része, hasonló családi körülmények közül jött. Több gyerekes munkás- vagy parasztcsaládból származott, apa nélkül vagy fiatalon meghalt anyával, nevelőszülőknél vagy menhelyen nevelkedett, segédmunkásként vagy takarítóként dolgozott. A forradalomhoz baráti társaságokkal együtt vagy véletlenül a helyszínen járva csatlakoztak.
Az asszonyok közül néhányan a rendszerváltás után részt vettek a Történelmi Igazságtétel Bizottság vagy a POFOSZ munkájában, segítettek a többieknek kárpótlási ügyekben. A többség betegen, rokkantnyugdíjasan vagy nagyon kevés nyugdíjból él, s talán csak a közvetlen környezetük ismeri életük történetét, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum ezért tűzte ki céljául, hogy az asszonyi sorsokra hívja fel a figyelmet, a forradalom harcosaira és ápolóira, a férjeikhez hű feleségekre, az apjukat elveszítő gyerekekre.
Jakusch Gabriella
Múzeumpedagógiai és Kiállítási Osztály osztályvezető
HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum
A megnyitó programja:
Köszöntőt mond:
Némethné Károlyi Jolán
Veszprém Megyei Jogú Város
önkormányzati képviselő
S. dr. Perémi Ágota
múzeumigazgató
A kiállítást megnyitja:
Dr. Hermann Róbert
főtanácsos, a Hadtörténeti Intézet
és Múzeum parancsnokának
tudományos helyettese
Közreműködnek a Padányi Katolikus Iskola növendékei: Szelthoffer Anna, Biszak Borbála
Elhangzó versek: Balogh József: 1956, Múltidéző
56 könnycsepp
Női sorsok az 1956-os forradalom és szabadságharc napjaiban és a megtorlás éveiben
Vándorkiállítás
Megnyitó: 2017. március 8., szerda 16.30
Helyszín: Laczkó Dezső Múzeum – 8200 Veszprém, Erzsébet sétány 1.
A kiállítás megtekinthető 2017. május 7-ig, hétfő kivételével 10-tól 18 óráig
A kiállítás kurátora: Lukács Fanni muzeológus HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum
kiállítás kiállítás megnyitó